Furcsa szagú rúzs, összecsomósodott alapozó, pergő szempillaspirál, megbuggyant szemránckrém - ezek valamelyikével szinte minden nő találkozott már. Ha ilyen tüneteket észlelünk az egyik sminkcuccunkon, akkor az hamarosan a kukában fog landolni, ám azokkal a dolgokkal is lehet probléma, amiken nem veszünk észre efféle jeleket.
A kozmetikai termékek lejárati idejét érdemes figyelembe venni a vásárláskor, ám az otthoni tárolásnál is, ugyanis a legtöbb cég, csupán a termék dobozára, külső fóliájára nyomtatja rá a szavatosságot. A csomagolástól pedig hajlamosak vagyunk mihamarabb megszabadulni.
Érdemes felírni magára a termékre egy alkoholos filccel a szavatossági időt.
Nálam akadt már példa arra, hogy valamit megvettem, és a csomagolást, dobozt kidobtam, magához a termékhez pedig hozzá sem nyúltam. Persze, fogalmam sem volt a lejárati időről, pedig ez egyes termékeknél, például a naptejek esetében elég fontos.
Ha megbontunk egy terméket, akkor érdemes felírni a dátumot a határidőnaplóba, vagy egy kis jegyzetfüzetbe, így nyomon tudjuk követni, hogy meddig használható fel az adott termék.
A dobozokról ismeretes: száraz, hűvös; napfénytől, hőtől védett tartandó szöveg mindenkinek a könyökén jön ki, mégis érdemes megfogadni.
Íme, egy kis lista a piperecuccok felbontás utáni eltarthatóságáról:
- Öregedésgátló és akné elleni készítmények: 3-12 hónapig eltarthatóak. Érdemes a krém színét figyelni, mivel az anti-oxidánsok könnyedén oxidálódnak, így minden színbéli változás a krém végét jelenti.
- Testápoló: 2-3 évig eltarthatóak, persze ügyelni kell arra, hogy ne kerüljön bele szennyeződés. A belenyúlkálós krémek hamarabb beszennyeződnek, a pumpás kiszerelésűek a leghigiénikusabbak.
- Sampon, balzsam, tusfürdő: 3 évig eltarthatóak.
- Fürdőolaj: 1 évig eltartható.
- Napvédő készítmények: Ebben az esetben a legfontosabb a szavatosság, mert a bennük lévő védelmet okozó anyagok elbomolhatnak. A naptejet a felbontás évében érdemes elhasználni, illetve utána kidobni.
- Szempillaspirál, szemhéjtus: 3-4 hónapig használhatóak, a folyamatos bőrrel való érintkezés miatt, ezeknél a legesélyesebb hogy rövid úton elszaporodnak bennük a baktériumok.
- Szemceruza, szájkontúr: 3-5 évig használhatóak. Valóban meglepő, de ha tisztán vannak tartva akkor elég strapabíróak.
- Rúzs, szájfény: 2-3 évig használhatóak.
- Alapozó: 2 évig használható.
- Parfüm: 2 évig felhasználható, amennyiben nem észlelsz benne változást bátran használd tovább, de ehhez érdemes száraz, sötét, hűvös helyen tartani.
- Hajformázó termékek: 3-5 évig felhasználhatóak.
- Dezodor: 2 évig felhasználható. A hajtógázos spray-k esetében a hőre, fényre kimondottan ügyelni kell.
- Borotvahab: 2 évig felhasználható.
- Körömlakk: "hivatalosan" 1 évig őrzik meg a minőségüket, de a jó lakkok akár 5 évig is veled maradnak (ha meg nem, akkor segít a lakkhígító).
Utolsó kommentek